A lamp emits monochromatic green light uniformly in all directions. The lamp is 3% efficient in converting electrical power to electromagnetic waves and consumes 100 W of power. The amplitude of the electric field associated with the electromagnetic radiation at a distance of 10 m from the lamp will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.34 V/m
b
2.68 V/m
c
5.36 V/m
d
9.37 V/m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
I=P4πr2, P=3% of 100 W=3 WP4πr2=12∈0E02C ; Pr2=124π∈0E02C3100=1219 x 109E02 x 3 x 108E02=1.8 ; E0=1.8=1.34 Vm-1
A lamp emits monochromatic green light uniformly in all directions. The lamp is 3% efficient in converting electrical power to electromagnetic waves and consumes 100 W of power. The amplitude of the electric field associated with the electromagnetic radiation at a distance of 10 m from the lamp will be