A lamp emits monochromatic light uniformly in all directions. The lamp is 3% efficient in converting electrical power to electromagnetic waves and consumes 100 W of electrical power. The amplitude of the electric field associated with the electromagnetic radiation at a distance of 10m from the lamp will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9.37Vm−1
b
5.36Vm−1
c
2.68Vm−1
d
1.34Vm−1
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Useful intensity, I=powerareaI=100×(3/100)4π(10)2=34π×100Wm−2 Half of this intensity (I) belongs to electric field and half of that to magnetic field . Therefore, I2=14∈0E02C ⇒E0=2I∈0C⇒E0=2×34π×10014π×9×109×3×108E0=2×3×4π×9×1094π×100×3×108=2×910=35=1.34Vm−1