The lamp of flash light is 1 .5 Ω. It uses 3 cells each of 1 . 5 V and internal resistance 0 . 25 Ω. What is the net potential difference across the lamp ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 V
b
2.25 V
c
3 V
d
4.5 V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
3E=(1⋅5+3r)ior 3×1⋅5=(1⋅5+0⋅75)ii = 2amp∴ Potential difference = 2 x 1.5= 3 V
The lamp of flash light is 1 .5 Ω. It uses 3 cells each of 1 . 5 V and internal resistance 0 . 25 Ω. What is the net potential difference across the lamp ?