A large block of ice 8 m thick has a vertical hole drilled in it and is floating in a lake. the minimum length of the rope required to draw a bucket full of water through the hole is (density of ice=900 kg/m3 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 m
b
0.8 m
c
7.2 m
d
4 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Vdbg=Vin.dl.g⇒8×A×900.g=x×1000×A.g ⇒x=7.2m ∴ Length of required rope=8−7.2=0.8m