A large block of ice 10 m thick has a vertical hole drilled in it and is floating in a lake. The minimum length of rope required to draw a bucket full of water through the hole is. (density of ice=900 kg/m3 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 m
b
1 m
c
3 m
d
4 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force Buoyancy = Vin dl g Weight of the body = Vb db g A×10×900g=A×(10−x)1000g 90=(10–x)10 90=100−10x⇒10x=100−90 10x=10 ⇒ x=1m
A large block of ice 10 m thick has a vertical hole drilled in it and is floating in a lake. The minimum length of rope required to draw a bucket full of water through the hole is. (density of ice=900 kg/m3 )