A large block of ice 5 m thick has a vertical hole drilled in it and is floating in a lake. the minimum length of the rope required to draw a bucketfull of water through the hole is (density of ice = 900 kg/m3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 m
b
1 m
c
4 m
d
4.5 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
mw = mlρwVw = ρ1V1ρwA.hw = ρ1Ah1103 x (5 - x) = 900 x 510 - 2x = 9; 2x = 1; x = 0.5m