A large horizontal surface moves up and down in SHM with an amplitude of 1 cm. If a mass of 10 kg (which is placed on the surface) is to remain continually in contact with it, the maximum frequency of S.H.M. will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 Hz
b
1.5 Hz
c
5 Hz
d
10 Hz
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For body to remain in contact amax=g∴ω2A=g⇒4π2n2A=g⇒n2=g4π2A=104(3.14)20.01=25⇒n=5 Hz
A large horizontal surface moves up and down in SHM with an amplitude of 1 cm. If a mass of 10 kg (which is placed on the surface) is to remain continually in contact with it, the maximum frequency of S.H.M. will be