A large slab of mass 5 kg lies on a smooth horizontal surface, with a block of mass 4 kg lying on the top of it. The coefficient of friction between the block and the slab is 0.25. If the block is pulled horizontally by a force of F = 6 N, the work done by the force of friction on the slab, between the instants t = 2 s and t = 3 s, is (g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.4 J
b
5.55 J
c
4.44 J
d
10 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Maximum frictional force between the slab and the block fmax=μN =μmg =14× 4 × 10 = 10N. Evidently, f < fmax. So, the two bodies will move together as a single unit. If a be their combined acceleration, thena=Fm+M=64+5=23ms−1. Therefore, factional force acting can be obtained as f=Ma=23×5N=103N. Using s=12at2.s(2)=12×23(2)2=43 and s(3)=12×23(3)2=3. Therefore, work done by friction = =1033−43=509=5.55 J