A laser beam can be focused on an area equal to the square of its wavelength. A He-Ne laser radiates energy at the rate of 5mW and its wavelength 5000A0.The intensity of focused beam will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×109W/m2
b
2×108W/m2
c
2×1010W/m2
d
2×1011W/m2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A=λ2 Here A= area λ=wavelength of laser beam ⇒A=λ2=5×10−72=25×10−14m2 Now, I=PA here P=power I= Intensity of focussed beam ⇒I=PA=5×10−325×10−14=15×10+14×10−3=0.2×1011=2×1010Wm2