Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

An LCR circuit contains resistance of 100Ω and a supply of 200 V at 300 rad angular frequency. If only capacitance is taken out from the circuit and the rest of the circuit is joined, current lags behind the voltage by 600. If, on the other hand, only inductor is taken out, the current leads by 600 with the applied voltage. The current flowing in the circuit is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1 A

b

1.5 A

c

2 A

d

2.5 A

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

According to the given question,tan 600=ωLR and tan 600=1/ωCR∴ ωL=1/ωCcase of resonanceNow Z=R2+ωL-1ωC2=100Ω∴Irms=ErmsZ=200 V100 Ω=2 A
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring