An LCR circuit contains resistance of 110Ω and a supply 220V at 300 rad/s angular frequency. If only capacitance is removed from the circuit, current lags behind the voltage by 450 . If on the other hand, only inductor is removed the current leads by 450 with the applied voltage. The rms current flowing in the circuit will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5A
b
1A
c
2A
d
2.5 A
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
R=110 ΩVrms=220 Vω=300rad/sCase 1 : only L and R present tan45°=XLR Case 2 : only C and R presenttan45°=XCRThus, XL=XC∴Z=R⇒Irms=VrmsZ=220110 ⇒Irms=2A