A LCR circuit has L=10mH,R=3Ω, and C=1μF connected in series to a source of 15cosωt volt . Calculate the current amplitude (in ampere) at a frequency that is 10 % lower than the resonant frequency.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.70.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The resonance frequency, ωr=1LC=110×10−3×1×10−6=104rad/sThus ,ω=0.90ωr=9×103rad/sXL=ωL=9×103×(10×10−3)=90Ωand XC=1ωC=19×103×10−6=111.11ΩThe impedance, Z=R2+(XC-XL)2=32+(111.11−90)2=21.32Ω The current amplitude, i0=V0Z=1521.32=0.704A
A LCR circuit has L=10mH,R=3Ω, and C=1μF connected in series to a source of 15cosωt volt . Calculate the current amplitude (in ampere) at a frequency that is 10 % lower than the resonant frequency.