An LCR series circuit with a resistance of 100 ohm is connected to an AC source of 200 V (r.m.s.) and angular frequency 300 rad/s. When only the capacitor is removed, the current lags behind the voltage by 600. When only the inductor is removed the current leads the voltage by 600. The average power dissipated is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 W
b
100 W
c
200 W
d
400 W
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
tanϕ=XLR=XCR⇒tan60∘=XLR=XCR⇒XL=XC=3R i.e., Z=R2+XL−XC2=RSo average power, P=V2R=200×200100=400 W