A lead bullet at 27oC just melts when stopped by an obstacle. Assuming that 25% of heat is absorbed by the obstacle, then the velocity of the bullet at the time of striking (M.P. of lead = 327oC, specific heat of lead :0.03 cal/gmoC, latent heat of fusion of lead - 6 cal/gm and J = 4.2J/cal)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
410 m/s
b
1230 m/s
c
307.5 m/s
d
None of the above
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If mass of the bullet is m gm, then total heat required for bullet to just melt downQ1=mcΔθ+mL=m×0.03(327−27)+m×6 =15mcal=(15m×4.2)JNow when bullet is stopped by the obstacle, the loss in its mechanical energy =12m×10−3v2J(As m gm=m×10−3kg)As 25% of this energy is absorbed by the obstacle,The energy absorbed by the bulletQ2=75100×12mv2×10−3=38mv2×10−3JNow the bullet will melt if Q2≥Q1 i.e. 38mv2×10−3≥15m×4.2⇒vmin=410m/s