An LED is constructed from a p-n junction based on a certain Ga-As-P semiconducting material whose energy gap is 1.9 eV. What is the wavelength of the emitted light in nm?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0650.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy gap of semiconductor : Eg=hcλ∴Wavelength of emitted light : λ=hcEg =6.6×10-34×3×1081.9×1.6×10-19 m⇒λ = 6.5 ×10-7 m = 650 nm