The length of the compound microscope is 14 cm. The magnifying power for relaxed eye is 25. If the focal length of eye lens is 5 cm, then the object distance for objective lens will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.8 cm
b
1.5 cm
c
2.1 cm
d
2.4 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
L∞=vo+fe⇒14=vo+5⇒vo=9cmMagnifying power of microscope for relaxed eyem=vouo.Dfe or 25=9uo.255 or uo=95=1.8 cm