Length of a hollow tube is 5 m, its outer diameter is 10 cm and thickness of its wall is 5 mm. If resistivity of the material of the tube is 1.7×10−8Ωm then resistance of tube will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.6×10−5Ω
b
2×10−5Ω
c
4×10−5Ω
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By using R=ρ. lA; here A=πr22−r12Outer radius r2=5 cmInner radius r1=5−0.5 = 4.5 cmSo R=1.7 × 10−8 × 5π5 × 10−22 − 4.5 × 10−22=5.6 × 10−5 Ω