The length of a magnet is large compared to its width and breadth. The time period of its oscillation in a vibration magnetometer is 2 s. The magnet is cut perpendicular to its length into three equal parts and three parts are then placed on each other with their like poles together. The time period of this combination will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 s
b
23s
c
23s
d
23s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initially, the time period of the magnetT=2=2πIMB ......(i)For each part, its moment of inertia =I27 and magnetic moment = M3∴ Moment of inertia of system, Is=I27 x 3=I9Magnetic moment of system, Ms=M3 x 3=MTime period of system, Ts=2πIsMsB=13 x 2πIMB=T3=23s