The length of one edge of a glass plate of thickness 0.2 cm is 9.8 cm. If this edge of the glass plate touches the surface of a liquid of surface tension 60 dyne/cm, then it is pulled down with a force of (Assume that angle of contact to be zero)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1100 dyne
b
2400 dyne
c
1000 dyne
d
1200 dyne
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
t = 0.2cm; l = 9.8cm; T = 60 dyne/cmF=T[2(l + t)]= (60)[2(0.2 + 9.8)] = 1200 dyne