The length of potentiometer wire is 200 cm and the emf of standard cell in primary circuit is E volts. It is employed to a battery of emf 0.4 v the balance point is obtained at l=40 cm from positive end, the E of the battery is (cell in primary is ideal and series resistance is zero)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4v
b
2v
c
5v
d
7v
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Length of potentiometer L=200 cm Battery of emf E1=0.4 V Balancing length l=40 cm E1=ERPRP+RSlL ⇒E=E1Ll =0.4×20040 ∴ E=2v
The length of potentiometer wire is 200 cm and the emf of standard cell in primary circuit is E volts. It is employed to a battery of emf 0.4 v the balance point is obtained at l=40 cm from positive end, the E of the battery is (cell in primary is ideal and series resistance is zero)