The length of a potentiometer wire is 1200cm and it carries a current of 60mA. For a cell of emf 5V and internal resistance of 20Ω, the null point on it is found to be at 1000cm. the resistance of whole wire is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80Ω
b
120Ω
c
60Ω
d
100Ω
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Null point at 1000 cm means , potential across 1000 cm is 5V.Let say potential across 1200 cm is VpThus, potential gradient = 51000=Vp1200 ⇒VP=6VNow, use Ohm's Law across the whole wire, RP=VPI=660×10−3=100Ω