Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The length of a rod is 20 cm and area of cross-section 2 cm2. The Young's modulus of the material of wire is 1.4×1011N/m2. If the rod is compressed by 5 kg-wt along its length, then increase in the energy of the rod in joules will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8.57×10−6

b

22.5×10−4

c

9.8×10−5

d

45.0×10−5

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Energy =12Fl=12×F×FLAY=12×F2LAY=12×(50)2×20×10−22×10−4×1.4×1011=8.57×10−6J
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
The length of a rod is 20 cm and area of cross-section 2 cm2. The Young's modulus of the material of wire is 1.4×1011N/m2. If the rod is compressed by 5 kg-wt along its length, then increase in the energy of the rod in joules will be