The length of seconds pendulum is 1 m on earth. If mass and diameter of the planet are doubled than that of earth, then length becomes
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 m
b
2 m
c
0.5 m
d
4 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For a second pendulum, T =2∴ 2=2πlg=2πR2lGMor 2=2πR2GM (∵l=1m)……….(1)At another planet2=2π4R2lpG(2M)=2π2R2lpGM…….(2)From eqs. (l ) and (2), we getR2GM=2R2lpGM ∴ lp=0.5m