The length of a simple pendulum is 50 cm and mass of its bob is 0.1 kg. The bob is given a velocity 5 m/s along horizontal direction when the bob is at lowest position and the bob describes vertical circle of radius equal to length of pendulum. The position in the vertical circle, where the tension in the string is 4.5 N is(g = 10ms–2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
highest point
b
lowest point
c
at an angle 600 from lowest point of vertical circle
d
at an angle of 600 from highest point of vertical circle
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Tension at any point T= mv2l-2mg+3mgcosθ where v is the velocity at the lowest point 4.5=0.1520.5-2×10+3×10cosθ 45=50-20+30cosθ 15=30cosθ cosθ=1/2 θ=600 form the lowest point from the top point it is 1800-600=1200