Length of a simple pendulum I is about 100 cm and is known to have 1 mm accuracy and its period of oscillation is about 2 s. The time of 100 oscillations is measured by a stop watch of least count 0. 1 s. The percentage error in g is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1 %
b
1%
c
0.2%
d
0.8%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From the given expression of period of oscillation of simple pendulumT=2πl/g⇒T2=4π2l/g⇒g=4π21T2 Here % error in l=1mm100cm×100=0.1100×100=0.1 %And % error inT=0.12×100×100=0.05%% error ing=(% error in 1)+2(% error in T)=0.1+2×0.05=0.2%