The length of a simple pendulum is 1m. The bob is given a velocity 7m/s in horizontal direction from mean position. During upward motion of bob, if the string is burnt when it is horizontal, then the maximum vertical height of ascent of bob from rest position is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 m
b
2 m
c
3 m
d
3.5 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
From conservation of energy 12mv2=12mv12+mgr v1is the velocity at the horizontal positon v12=v2-2gr From there maximum height is v122g=v2-2gr2g= v22g-r Therefore total height=r+v22g-r =722×9.8 m=2.5 m