The length of a simple pendulum, measured by an instrument of least count 4 mm, is found to be 40 cm. Its time period is measured by taking 200 oscillations using a watch of resolution 2s. The time period of found to be 0.4 s. Find the fractional error in the determination of the acceleration due to gravity using this data.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0000.06.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Δℓℓ=0.440 Acceleration due to gravity =g =4π2LT2Δtt=2200×0.4 Now, Δgg=Δℓℓ+2⋅Δtt=0.440+2×2200×0.4=0.06