Let current i = 2 A be flowing in each part of a wire frame as shown in figure. The frame is a combination of two equilateral triangles ACD and CDE of side 1 m. It is placed in uniform magnetic field B = 4T acting perpendicular to the plane of frame.The magnitude of magnetic force acting on the frame is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24N
b
zero
c
16N
d
8N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
FCAD=FCD=FCED ∴ Net force on the frame =3FCD=3Bil =(3)(2)(1)(4)=24 N (F=ilB)