Let the input to a full-wave rectifier be e = 50 sin (314t) volt and its diode and load resistances are 100 Ω and 1 Ω, respectively. Consider the following statements.(I) its pulse frequency of output voltage is 100 (II) its input power is 1136 mW (III) its output power is 838 mW (IV) its efficiency is 81.2% Which of the options is correct based on the above information?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(I), (III)
b
(I), (II)
c
(I), (II), (III)
d
(I), (II), (III), (IV)
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that,e = 50 sin (314t)e∘=50 volt ,ω=314Hz(1) in a full wave rectifier plus frequencyf∘=2ff∘=2ω2π=ωπf∘=3143.14f∘=100Hz(2) input powerpi=e22(r+R)Pi=5022(1+100)=1136 mW(3) output powerP∘=2V0πrf+RL2×RLP∘=2×2×50×50×1π×π×1.1×1.1=838mW(4) efficiencyη= output power input power ×100η=8381136×100=73.76%