Let a light beam of total intensity 1μWcm−2 falls on a clean iron sample piece with J work function 4.5 eV and of 1.0 cm2 area. Assume that iron sample reflects 96% of light and that only 3% ofthe absorbed energy lies in the violet region which can cause photoemission (of wavelength 250 nm). Number of electrons emitted will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5×1010 electrons per second
b
3.0×109 electrons per second
c
3.0×1010 electrons per second
d
1.5×109 electrons per second
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Only 4% of energy is absorbed and only 3% of this can cause photo emission, part of intensity available for photoemission isI′=0.03×0.04I0=1.2nWcm−2∴ Number of electrons/second=1.2×10−9Whf=1.5×109 electrons per second