A lift is going up. The total mass of the lift and the passenger is 1500 kg. The variation in the speed of the lift is as given in the graph. The tension in the rope pulling the lift at t = 11th sec will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
17400 N
b
14700 N
c
12000 N
d
Zero
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At 11th second lift is moving upward with acceleration a=0−3.62=−1.8m/s2Tension in rope, T=m(g−a)=1500(9.8−1.8)=12000 N