A lift is going up. The total mass of the lift and the passenger is 1500 kg. The variation in the speed of the lift is as shown in the graph. The tension in the rope of the lift at t = 11th second will be ____
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
17.4 kN
b
14.7 kN
c
12.3 kN
d
Zero
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Deceleration of the Left at t = 11 sec = 3.62 m/s2 = 1.8 m/s2∴ Tension =1500 × 10 − 1500 × 1.8N=12.3 kN
A lift is going up. The total mass of the lift and the passenger is 1500 kg. The variation in the speed of the lift is as shown in the graph. The tension in the rope of the lift at t = 11th second will be ____