A lift is tied with thick wires and the mass of the lift is one metric ton. If the maximum acceleration of the lift is 1ms−2 and the maximum stress of the wire is 1.4×108Nm−2 . If g=10m/sec2 the minimum diameter of that wire is ----
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10m
b
10−1m
c
10−2m
d
None
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
FA=m(g+a)πr21.4×108=100010+13.14r2r=5mm and D=10mm=10-2m