Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A light Beam travelling in the x-direction is described by the electric field Ey=600Vm  sinwt−xc. An electron is constrained to move along the Y-direction with a speed of  2×107m/s.Find the maximum magnetic force on the electron.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.2×10−18N

b

6.4×10−18N

c

1.6×10−18N

d

4.8×10−18N

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

B0=E0C=6003×108=2×10−6T Fm=eVB0=1.6×10−19×2×107×2×10−6=6.4×10−18N
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A light Beam travelling in the x-direction is described by the electric field Ey=600Vm  sinwt−xc. An electron is constrained to move along the Y-direction with a speed of  2×107m/s.Find the maximum magnetic force on the electron.