A light emitting diode has a voltage drop of 2V across it and passes a current of 10mA . When it operates with a 6V battery through a limiting resistor R , the value of R is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 kΩ
b
0.4 kΩ
c
200 kΩ
d
400 kΩ
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As LED is connected to a battery through a resistance in seriesThe current flowing, 10mA is the sameThe voltage drop across LED = 2VAs the battery has voltage of 6V, the potential difference across R = 4V∴V=iR⇒R=4 i=410×10−3 A∴R=400 Ω