A light emitting diode has a voltage drop of 2 volt across it and passes a current of 10mA, when it operates with a 6 volt battery through a limiting resistor R. The value of R is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40kΩ
b
4kΩ
c
200Ω
d
400Ω
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential Drop across R = E - Vled=6-2=4 VOhm's Law : R=P.Dcurrent=6−210×10−3=400Ω