A light emitting diode (LED) has a voltage drop of 2 V across it and passes a current of 10 mA. When it operates with a 6 V battery through a limiting resistor R, the value of .R is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
400 Ω
b
4 kΩ
c
200 Ω
d
40 kΩ
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The term LED is abbreviated as 'Light Emitting Diode'. It is forward biased p-n junction which emits spontaneous radiation. Current in the circuit= 10 mA = 10 x103 A and voltage in the circuit = 6 - 2= 4V From Ohm's law, V = IR∴R=VI=410×10−3=400 Ω