Light from a hydrogen discharge tube is incident on the cathode of a photoelectric cell the work function of the cathode surface is 4.2 eV. In order to reduce the photocurrent to zero the voltage of the anode relative to the cathode must be made
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
- 4.2 V
b
- 9.4 V
c
-17.8 V
d
+9.4 V
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=Wo+eVoFor hydrogen atom ,E=+13.6eV∴+13.6=4.2+eVo⇒Vo=13.6−4.2eVe=9.4VPotential at anode=−9.4V
Light from a hydrogen discharge tube is incident on the cathode of a photoelectric cell the work function of the cathode surface is 4.2 eV. In order to reduce the photocurrent to zero the voltage of the anode relative to the cathode must be made