The light from the sun is found to have a maximum intensity near 470 nm. Assuming the surface of the sun behaves as a black body. the temperature of sun will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6165 K
b
6000 K
c
6420 K
d
5980 K
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Wien's displacement law λmT=b where b=0⋅002898mK∴ T=0⋅002898470×10−9=6165K