A light ray from air is incident (as shown in figure) at one end of a glass fiber (refractive index μ = 1.5) making an incidence angle of 60° on the lateral surface, so that it undergoes a total internal reflection. How much time would it take to traverse the straight fiber of length 1 km
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.33 μ sec
b
6.67 μ sec
c
5.77 μ sec
d
3.85 μ sec
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When total internal reflection just takes place from lateral surface i=C i.e., 60∘=CTime taken by light to traverse some distance in a medium t=μxc=23×1033×108=3.85 μsec