A light ray from air is incident (as shown in figure) at one end of a glass fiber (refractive index m = 1.5) making an incidence angle of 60o on the lateral surface, so that it undergoes a total internal reflection. How much time would it take to traverse the straight fiber of length 1 km(nearly)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.33 μ sec
b
6.67 μ sec
c
3.85 μ sec
d
5.77 μ sec
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
⇒sin60o=1x⇒1x=32dist travelled by ray of lightd=x1 x 1 km=23 x 103 m ⇒t=dv=dC0/μ=dμC0⇒t=23 x 103 x 323 x 108=5.77 μs