A light rod is pivoted at one end so that it can swing freely as a pendulum. Two masses 2m and m are attached to it at distances b and 3b respectively from the pivot. The rod is held horizontal and then released the angular acceleration at the instant it is released is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3mg4b
b
gb
c
5g11b
d
11g5b
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
mass 2m at a distance b and mass m at a distance 3b form the support. When they are released from the horizontal position the torque acting due to gravitational force about the pivot is 2mgb+ mg 3b = 5mgbthen 5mgb= Iα here I =2mb2+m3b2 = 11mb211mb2 α =5mgb α =5g11b