A light and thin rod of length l is lying on smooth horizontal table. Two small balls of masses 3m and m are fixed on two ends of a massless rod. The rod is free to rotate about fixed vertical axel passing through midpoint of rod. A third ball of mass 2m is fastened to ball of mass m through a string of length l as shown in figure. The ball is projected horizontally with speed v as shown. The angular velocity of rod, just after the string becomes taut is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
18v59l
b
9v59l
c
59v18l
d
3v5l
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Angular momentum of the rod just before the string become taut is zero. Let us assume the angular velocity of rod just after the string become taut is ω. Impulse imparted by string is J.sinθ=4l5×l=45⇒θ=53∘Using concept of Angular Impulse,Jcos53∘l2=m+3ml24ω⇒3J5=2mlω⇒J=103mlω−−−−1For 2m mass apply concept of Linear impulse,J=2mvcos530−v1−−−2Using string constraint , v1=ωl2cos53∘=ωl2×35=ω3l10−−−3from 1& 2 So 103mlω=2m3v5−3ωl10∵from3⇒5lω3=3v5−3ωl10⇒5ωl3+3ωl10=3v5⇒50ωl+9ωl30=3v5⇒ω=18v59l