Light of two different frequencies whose photons have energies 1 eV and 2.5 eV respectively, successively illuminates a metal of work function 0.5 eV. If the maximum kinetic energies of emitted electron is K1 and K2 respectively. The ratio K2K1 is _________________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0004.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By using E=W0+Kmax⇒Kmax=E−W0 Hence, K1=E1−W0=1−0.5=0.5 and K2=E2−W0=2.5−0.5=2⇒K2K1=20.5⇒K2K1=4