A light wave is incident normally over a slit of width 24×10−5cm. The angular position of second dark fringe from the central maxima is 30°. What is the wavelength of light
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6000Å
b
5000Å
c
3000Å
d
1500Å
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For second dark fringe dsinθ=2λ⇒24×10−5×10−2×sin30=2λ ⇒λ=6×10−7m=6000A