The light of wavelength 6328 Å is incident on a slit of width 0.2 mm perpendicularly, the angular width of central maxima will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.36°
b
0.18∘
c
0.72∘
d
0.09∘
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The angular half width of the central maxima is given by sinθ=λa⇒θ=6328×10−100.2×10−3rad=6328×10−10×800.2×10−3×π degree =0.18∘ Total width of central maxima =2θ=0.36∘