Light of wavelength 1824 Å, incident on the surface of a metal, produces photo-electrons with maximum energy 5.3 eV. When light of wavelength 1216 Å is used, the maximum energy of photoelectrons is 8.7 eV. The work function of the metal surface is (approximately) in eV. (use hc = 12400 eVÅ)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0001.50.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
KEmax=hCλ−ϕ5.3=124001824−ϕ .........(1)8.7=124001216−ϕ .........(2)Solving above equations we getϕ=1.50eV
Light of wavelength 1824 Å, incident on the surface of a metal, produces photo-electrons with maximum energy 5.3 eV. When light of wavelength 1216 Å is used, the maximum energy of photoelectrons is 8.7 eV. The work function of the metal surface is (approximately) in eV. (use hc = 12400 eVÅ)