Light of wavelength 180 nm ejects photoelectrons from a plate of metal whose work-function is 2 eV. If a uniform magnetic field of 5×10-5 T be applied parallel to the plate, what would be the radius (in m) of the path followed by electrons ejected normally from the plate with maximum energy?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.15.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
E=123751800=6.875eVKmax or K=E−W=4.875eVr=2KmBq =2×4.875×1.6×10−19×9.1×10−315×10−5×1.6×10−19=0.148m≈0.15m