Light of wavelength 400 nm is incident continuously on a Cesium ball (work function 1.9 eV). Find the maximum potential (in V) to which the ball will be charged.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We use eVS=hcλ−ϕ=1240(nm)eV400(nm)−1.9eV⇒eVS=1.2eV⇒VS=1.2VThus the cesium ball can be charged to a maximum potential of 1.2 V.