Light of wavelength 500 nm is incident on a metal with work function 2.28 eV. The de Broglie wavelength of the emitted electron is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
≥2.8×10-9 m
b
≤2.8×10-12 m
c
<2.8×10-10 m
d
<2.8×10-9 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Einstein's photoelectric equation, the maximum kinetic energy of the emitted electron isKmax=hcλ-ϕ0where λ is the wavelength of incident light and ϕ0 is the work function. Here, λ=500nm,hc=1240eVnm and ϕ0=2.28eV∴ Kmax=1240eVnm500nm-2.28eV=2.48eV-2.28eV=0.2eVThe de Broglie wavelength of the emitted electron is λmin=h2mKmaxwhere h is the Planck's constant and m is the mass of the electron. As h=6.6×10-34 J s, m=9×10-31 kg and Kmax=0.2eV=0.2×1.6×10-19 J∴ λmin=6.6×10-34 J s29×10-31 kg0.2×1.6×10-19 J=6.62.4×10-9 m=2.8×10-9 m So, λ≥2.8×10-9 m